تکنولوژی و اطلاعات

کالای استوک چیست؟!…

کالای استوک

استوک چیست؟؟

به دلیل شرایط و وضعیت اقتصادی امروزی کشورمان خرید اجناس و کالاهی ضروری بایستی به دقت و با مدیریت انجام شود در چنین شرایطی بود که یواش یواش کلمه ای به نام استوک وارد کشورمان شد پس باید ببینیم ورود چنین کالاهایی به کشورمان به چه دلیلی انجام گرفته است شاید بتوان اصلی ترین جواب برای این مسئله را در یک چیز دانست آن هم دو ویژگی 1-کیفیت 2-قیمت.کالای استوک - جورچین

 

 

 

کالاهای نو معمولا هم گران و هم نسبت به کالای استوک بدون کیفیت هستند . مردم کم کم با آشنا شدن با کالاهای استوک هم کیفیت و هم قیمت آنها را نسبت به کالاهای نو درک کردند به همین دلیل موج بزرگ و فراگیری از ورود کالاهای استوک به کشورمان به راه افتاد. حال باید ببینیم کلمه استوک به چه معناست و از کجا و به چه دلیلی این کالاها بوجود آمده اند.

 

تعریف استوک

از لحاظ معنی واژه استوک(STOCK) در زبان لاتین به کالاهای موجود و ذخیره شده در انبار جهت فروش و تحویل به مشتری گفته می شود و الزاما این کالاها دست دوم نیستند بلکه شامل هر دوتا می شود ، هم کالاهای نو و هم کالاهای کارکرده.

 

فرآیند استوک

وقتی اسم استوک به گوش میرسد فورا میگوییم که جنس دسته دوم اروپایی هستش ولی این درست نیست اولا این جنس اگر دسته دوم باشد لزوما از اروپا نیست این اجناس در تمامی کشورهای دنیا که از قوانین استوک پیروی می کنند مانند آمریکا و استرالیا و… وجود دارد.

دوما لزوما این کالاها دسته دوم نیستند بلکه کالاهای نو و آکبند را نیز شامل می شوند اما چطوری کالا نو خواهد بود دلیل آن این است که در بعضی کشورهای اروپایی اگر از تاریخ تولید یک محصول که دارای گارانتی مشخصی است مدتی بگذرد و به فروش نرسد آن کالا وارد قسمت کالاهای استوک می شود و به عنوان محصول استوک به فروش می رسد و مشتری به هر دلیل بدون بازکردن کالا طبق قرداد مدت زمان مشخص مابین خریدار و فروشنده آنرا به فروشگاه مرجوع کند آن کالا با وجود اینکه هنوز آکبند است آنرا وارد کالاهای استوک می کنند و به قیمت خیلی پایین تر گاها تا حدود 80درصد زیر قیمت به فروش می رسانند.

همچنین کالاهایی که از رده خارج می شوند مابقی قطعات آنها را وارد چرخه فروش قطعات استوک می کنند . کالاهای کار کرد یا دسته دوم هم که مشخص است محصول پس از کارکرد مدت زمانی در دست مشتری وارد فروش محصولات استوک می شود و آنجا رفع عیب و اگه لازم باشد تعوض قطعه شده و آماده فروش به عنوان اجناس استوک می گردد.

فرایندکالای استوک - فروشگاه اینترنتی جورچین

چه کالاهایی استوک است

کالای استوک می تواند شامل هر چیزی باشد از کالاهای خوراکی گرفته تا پوشاک (کیف . کفش و پالتو و …)، لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم خانگی، کامپیوتر و لپ تاپ، لوازم جانبی کامپیوتر و موبایل، قطعات ماشین، قطعات الکترونیکی و هر آنچه به فکرت می رسد می شود.

در کشورهای پیشرفته یکی از راه های تبلیغ و جذب مشتریان جدید خدمت پس از فروش عالی کالاهایشان است به عنوان مثال شرکت آیفون با انتشار نسخه جدید از محصول خود به کسانی که دارای گوشی آیفون نسخه قبلی هستند این خدمات را می دهد که می توانند گوشی قبلی خود را در قبال پول خیلی کمتر از اصل پول گوشی نسخه جدید تعویض کنند و همچنین پرداخت مابقی پول را به شکل قسطی پرداخت نمایند شرکت نیز گوشی نسخه قدیمی را وارد چرخه فروش استوک می کند .

همچنین بعضی شرکت ها وجود دارند که کالاها را به شکل اجاره ای به مشتریان خود می دهند این کالاها بعد از مدت زمان کمی وارد چرخه فروش محصولات استوک می شود.

شرکت هایی هم وجود دارد که با ایجاد ترفند و تبلیغات از جمله تخفیفات ویژه مناسبت ها با ایجاد بازه زمانی برای فروش یک محصول و دادن آفرهای ویژه مانند جمعه سیاه  تحت نام outlet جهت جایگزین کردن این محصولات با محصولات جدیدتر و بروزتر و مناسب فصل تر اقدام می کنند و محصولات باقی مانده در انبار را تحت عنوان stock lot جمع آوری کرده و به صورت عمده و قیمت پایین تر به کشورهای مختلف عرضه می کنند. از جمله یک نمونه از کالاها قسمت پوشاک است که به دلایل اندازه دوخت سایز و رنگ بندی، فصل و زمان عرضه، رقابت مد روز، به فروش نرسیدن و تعویض کالاهای مشتری برای جلب مشتری اجناس وارد قسمت فروش محصولات استوک می شود.

از شرکت های استوک معروف در جهان می توان به شرکت Walmart(فروشگاه زنجیره ای مواد غذایی) ، Target(لوازم دکوراسیون داخلی)، Bestbuy(توزیع تجهیزات الکترونیکی) و شرکت های آمازون و ابی و هزاران شرکت دیگر که قسمتی از درآمد آنها فروش محصولات استوک است نام برد.

کالای استوک کدامند - جورچین

درجه بندی کالاهای استوک

کالاهای استوک دارای درجه بندی و رتبه بندی هستند طبیعتا کالاهای نو و صفر دارای بیشترین رتبه و مابقی به ترتیب رتبه های پایین تری را به خود اختصاص می دهند.

عموما درجه بندی کالاهای استوک به ترتیب به شکل زیر می باشد:

  • نو و آکبند
  • اپن باکس
  • B استفاده شده
  • A+ استفاده نشده(توقف تولید)
  • A استفاده شده جزئی
  • رفریش، رفع مشکل در کارخانه

درجه بندی کالای استوک - چورجین استوک

 

استوک؟؟!!…

پس بزرگترین مزیت خرید کالاهای استوک خرید کالایی با کیفیت مناسب و قیمت عالی است و تنها عیبی که از این کالاها می توان یافت کمبود قطعات تعمیری در مورد لوازمی که نیاز به تعمیر پیدا می کنند. نتیجه اینکه مشتری باید در خرید خود دقت کند تا کالاهای با درجه بالاتر و استفاده نشده تر را انتخاب کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.